Tandoori

12 May

Sindirim sisteminizin son halkasına kadar yanacağınız acılıktaki dünya mutfağı yemeklerini denemek ister misiniz? Evet dediğinizi duyar gibiyim. Öyleyse Tandoori tam size göre! Birkaç yıl evvel Akaretler’deki eski yerinde ziyaret ettiğimiz bu hint lokantasını, bakalım bunca yıl aradan sonra hala siparişleri 7 saatte mi getiriyorlar acaba diyerek yeniden ziyaret ettik ve Tandoori yine bizi şaşırtmadı.

Ağır kanlılıkta çığır açan garsonları, aşçısı, komisi ve mekan sahibiyle sabrımız sınandı; Apple’dan Windows 98’e geçiş yapmış gibi afalladık. “Biz metropol insanıyız kardeşim, yapacak işlerimiz var! Daha kendimizi bitirircesine çalıştıktan sonra varoluşsal boşluğa düşüp yemek kursuna kaydolucaz!!”  diye söylenirken ısmarladığımız popadomlar geldi. Bilmeyenler için açıklayalım, popadom dedikleri yağlı ve tuzlu ince cips formatında yuvarlaklar ve yanında gelen yoğurtlu sos, mango reçeli(chutney), soğanlı sos ve fesleğenli sosla servis edilen bir çeşit hint mutfağı aperatifi. Yani yağlı ve tuzlu doğası itibariyle risksiz ve kötü hazırlaması gerçekten çaba isteyen bir yemek. Ama Tandoori bu konuda da zoru başarmış.

Atmosfor (genel)

Atmosfor (genel)

Üniversitede öğrenciyken hint restoranında garsonluk yapmış biri olarak(#OtoriteFigürü) ; gelen soslardan sadece birini daha önce hint mutfağı kapsamında gördüm. Diğer ikisi ise kahvaltılık ezme ve ne olduğunu anlayamadığımız bir sebzenin turşusu olarak masamızı süsledi. Popadomlar da mikrodalgada ısıtılmaktan yavşamıştı.

Ana yemek olarak karidesli ve tavuklu “Tandoori Special” çorba ve karışık sebzeli korma ısmarladık. Korma lezzetliydi ve otantik bir hint güvecinde servis edildiğinden sunumunu da beğendik. Çorba içinse lezzetli kelimesini kullanmak biraz iddialı olabilir ama içerken sanki sağlıklı bir şey yapıyormuşuz gibi hissettik ki bu da iyiye işaret (galiba?). Fiyatlara gelince  karışık sebzeli korma 20 lira, çorba 10 lira, mango lassi (lassi:bir nevi hint milkshake’i) 7 liraydı. Popadomların tanesine de içimiz acıyarak 3 lira verdik.

Çok aç olduğumuzdan birazını yediğimiz popadomlar (tavır koyamamak)

Çok aç olduğumuzdan birazını yediğimiz popadomlar (tavır koyamamak)

Bu mekanımızın biraz fazla üzerine gittim gibi hissediyorum. Ben meslek lisesindeki acımasız çete lideri alpha female; tandoori de tuvalete götürüp tehdit ederek ağlattığım sessiz kız gibi oldu. O yüzden biraz da olumlu özelliklerinden bahsedelim.. Dekorasyon, yemeklerin sunumu, çalan müzikler kombinasyonuyla belli bir otantiklik seviyesi oturtulmuş. Garsonları da Hintliye benziyorlar(gerçekten öyleler mi bilmiyorum)  ve Türkçe bilmiyorlar . Onlarla bir türlü anlaşamama hali de otantikliğe katkıda bulunuyor diyebiliriz. Belki bir hint teması dahilinde (mesela bir bollywood filmi izleyip burayı ziyaret etmek) keyifli olabilir. Gidin gidin hadi fena diil. Hiçbir yerin ticari hayatını bitirmek istemeyiz. On üzerinden slumdog millionaire veriyoruz.

Ben ve Tandoori (temsili)

Ben ve Tandoori (temsili)

Adres: Çırağan Caddesi 49/1 Beşiktaş/Istanbul 
Telefon: (0212) 227 0737

About these ads

One Response to “Tandoori”

Trackbacks/Pingbacks

  1. Asuman | Istanbullama - May 19, 2014

    […] veriştirdiğimiz, adeta lise tuvaletinde ‘silcen kızım onu feysten!!’ diye azarladığımız Tandoori hadisesinden sonra, İstanbul’da örnekleri az bulunan etnik mutfaklara bir şans daha vermeye […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

%d bloggers like this: